KoiPS:n järjestämä tekniikkakoulu on suunnattu seuran kaikille 7-9-vuotiaille (s. 2016-2018) innokkaille tyttö- ja poikapelaajille. Tervetuloa mukaan!
Jalkapallokauden 2025 tekniikkakoulu alkoi marraskuun alussa ja kestää huhtikuun loppuun. Harjoituksia on Hakunilan kuplahallissa kerran viikossa perjantaisin kello 17-18. Havukosken Sinelli Areenalle siirrytään heti kentän auettua.
Toiminnan päätavoitteena on kehittää erinomaisissa harjoitusoloissa yksilön perusosaamista etenkin pallollisena suurten toistomäärien kautta. Tekniikkakoulu on tärkeä osa KoiPS:n seuravetoista erikoisvalmennusta yhdessä seuraavien toimintojen kanssa:
· laukaisutaito (U10-U12 ja U13-U15)
· tehoryhmätoiminta (U10-U14)
· ominaisuustestaukset (U10 ->)
· maalivahtivalmennus (U9 -> U6-U8: osana harjoituksia yksi maalivahtirasti)
· URHEA-toiminta (yläasteikäisten aamu- ja iltapäivävalmennus)
KoiPS haluaa kehittää entistäkin taitavampia, ketterämpiä sekä yleisliikunnallisesti monipuolisia pelaajia. Tekniikkakoulun yhtenä tavoitteena on lisätä lasten innostusta jalkapalloa kohtaan mielekkäässä, motivoivassa ja turvallisessa ympäristössä. Heitä rohkaistaan yrittämään ja kokeilemaan monipuolisesti kyseisille ikäluokille parhaiten sopivia taidollisia asioita.
Tekniikkakoulu kannustaa pelaajia omatoimiseen harjoitteluun, tarjoaa heille treenivinkkejä ja antaa kehittäviä kotitehtäviä. He kohtaavat toiminnassa yksilöllisiä onnistumisen hetkiä ja saavat innostavia pätevyyden kokemuksia. Lapset pääsevät harjoittelemaan tekniikkakoulussa tasoryhmissä eri ikäisten tyttöjen ja poikien kanssa.
– Mukana on tällä hetkellä 44 pelaajaa, mutta pidämme ilmoittautumista yhä avoinna, KoiPS:n urheilutoimenjohtaja Simo Miettinen sanoo.
– Tekniikkakoulun pääosassa on yksilötaito eli “minä ja pallo”. Jos harjoituksissa toteutuvat innostava ilmapiiri sekä iso määrä toistoja ja pallokosketuksia, kyseessä on onnistunut treenitapahtuma.
Ilmoittautuminen: https://koips.myclub.fi/flow/events/public
Lisätietoja ja yhteydenotot: [email protected] tai puh. 040 163 9954.
Koivukylän Palloseura kutsuu kaikki kivasta futisharrastuksesta kiinnostuneet lapset mukaan liikkumaan, nauttimaan ja kehittymään!


